GroenePatrick
wzl-lid
Sinds 17/8/2005
T: 7
R: 146
|
15/10/2006 -
6:36u
| Quote
|
07.10.2006 - In het West-Vlaamse Zedelgem telt de VB-lijst 14 kandidaten. Het meest in het oog springt lijstduwer Roger Spinnewyn. Deze krasse zeventiger is niet alleen een berucht lid van de verboden privé-militie VMO, maar ook de politieke voedstervader van de zwaargewichten van Vlaams Belang. Portret van een veteraan van extreem rechts.
Grafschennis
Bij oudere en traditionele flaminganten is Roger Spinnewyn het meest bekend als de man achter Operatie Brevier. Dat is de codenaam voor een actie waarmee de VMO in heel Vlaanderen van zich liet spreken, al was het maar omdat er voor een keer geen geweld mee was gemoeid.
Eind 1972 stelde Spinnewyn de Antwerpse VMO-leider Bert Eriksson voor om het stoffelijk overschot van priester Cyriel Verschaeve te gaan ontgraven. Die daad zou de VMO'ers in de ogen van het Vlaamse volk helden maken, meende de Bruggeling.
Priester-dichter Verschaeve maakte voor en tijdens de Tweede Wereldoorlog duizenden jongeren warm om met Hitlers leger te gaan vechten "tegen de bolsjevieken en de joden". Hij is in extreemrechtse en ultranationalistische rangen nog steeds het zinnebeeld van het Vlaamse martelaarschap. Toen hij na de oorlog in Vlaanderen veroordeeld werd voor zijn collaboratie, bracht hij de rest van zijn leven door in zijn Oostenrijks schuiloord. Verschaeve overleed er in 1949. Ofschoon hij volgens de overlevering had gezegd in "Heiligen Vlaamse Grond" begraven te willen worden, werd hij bijgezet op het kerkhof van zijn ballingsoord, Solbad Hall.
Na een eerste verkenningstocht in maart trokken initiatiefnemer Spinnewyn en 'Leider' Eriksson op 10 mei 1973 naar Solbad Hall met een groep VMO'ers waaronder Rogers zoon John Spinnewyn, Ghislain De Baets, Etienne Vergauwen, Bob Stewart en Xavier Buisseret. De groep groef er in het holst van de nacht de resten van de kapelaan op en spoedde zich terug naar België, waar binnen de kortste keren zowel de BOB als de pers op de hoogte waren. De toenmalige secretaris van de IJzerbedevaart, Rik De Gheyn, ontfutselde de kist met de resten van Verschaeve aan de VMO'ers. Die moesten enkele dagen later via de radio vernemen hoe hun idool alsnog in Alveringem werd begraven. Ondanks die smadelijke afgang huldigden in mei 2001 in Alveringem nog een 30-tal oud-Oostfronters en jonge neonazi's Spinnewyn en zijn spitsbroeders voor hun 'heldendaad'.
Jodenhaat
De acties van Spinnewyn en co waren niet altijd zo onschuldig. Begin jaren '60 richtte Roger Spinnewyn de Westvlaamse VMO op (Vlaamse Militanten Orde). Hij werd zelf 'gouwleider' ofwel provinciaal voorzitter van de afdeling.
De VMO stak zijn militaristisch, gewelddadig karakter toen niet onder stoelen of banken, en de leden van de 'a-politieke' actiegroep verborgen hun afkeer voor de democratie en hun racistische en anti-joodse sentimenten niet. Dat was met nationale leiders als Xavier Buisseret en Bert Eriksson ook niet nodig. Het extremisme van de VMO verzuurde de relatie met de Volksunie, de Vlaams-nationale partij die de VMO tot dan als de politieke arm van hun idealen beschouwde.
De teleurgestelde VMO'ers konden binnen de VU terecht bij priester Marcel Brauns. Deze conservatieve, flamingante priester uit Limburg getuigde in 1964 in het voordeel van SS'er Robert Verbelen op diens proces in Duitsland. In datzelfde jaar werd hij uit de orde van de jezuïeten gezet. De Volksunie was ondertussen aan een verruiming richting centrum begonnen, en schoof Brauns na de verkiezingen van 1965 naar de achtergrond. Onder meer als reactie daarop ontstond de Vlaams Nationale Raad, een koepel van nationalistische verenigingen die tegen de nieuwe koers van de Volksunie gekant was. Brauns zou later een bemiddelaarsrol spelen bij de organisaties en partijen waaruit uiteindelijk het Vlaams Blok groeide.
Van hem haalde de partij haar standpunten over abortus en vreemdelingenbeleid. Toen Marcel Brauns in 1975 leider van de Vlaams-Nationale Raad werd, nodigde Spinnewyn hem onmiddellijk uit om in Kortrijk voor de VMO te komen spreken. Ook op de gastenlijst stond James K. Warner, een kopstuk van de racistische, jodenhatende milities Christian Defense League en de New Christian Crusade Church, die op goeie voet stonden met de Ku Klux Klan.
Het klikte tussen Spinnewyn en de Amerikaanse extremist: in 1976 bracht de Bruggeling een tegenbezoek aan de Verenigde Staten om er namens de VMO contacten te leggen met de KKK. Het resultaat was een gezamenlijke resolutie die verscheen in het VMO-blad Alarm. Punt 8 vermeldde de geplande "samenwerking tegen het internationale jodendom". De VMO vertoonde haar leden in die tijd ook een propagandafilm uit nazi-Duitsland, en verspreidde stickers met "Bevrijd Europa van de joden".
Terreur
Roger Spinnewijn was minstens tot eind jaren '80 van de vorige eeuw goeie maatjes met Gottfried Küssel. Die Oostenrijker was bij de gemeenteraadsvekiezingen in het dorpje Payerbach in 1993 kandidaat voor de extreemrechtse FPÖ, toen nog de partij van Jörg Haider.
Küssel is nu voorzitter van de Volkstreue Ausserparlementarische Opposition (VAPO), een Oostenrijkse variant van de VMO, die het blad Sturmfahne uitbrengt, en ook al contacten heeft met Amerikaanse neonazi's. Meerdere leden van de VAPO werkten samen met de beruchte Hoffman-groep. Die Duitse extreemrechtse terroristen richtten in 1980 een bloedbad aan in München, waarbij 14 doden vielen.
Twee jaar later werd een voorman van de beweging gearresteerd bij Roger Spinnewyn thuis in Brugge. Extreemrechtse geweldcampagnes waren in die dagen schering en inslag. De door de Spinnewyns gedomineerde VMO-afdeling maakte het daarbij behoorlijk bont. Als links bestempelde boekhandels en café's werden bestormd, vermeende progressieven aangevallen, en een vormingsinstituut werd zelfs beschoten. In april 1980 viel een VMO-commando onder leiding van Spinnewyn de Halletoren van het belfort in Brugge binnen en stak er de stadsbeiaardier neer. Een jaar eerder was de bezetting van het gemeentehuis van Voeren door het VMO ontaard in een veldslag met de ordediensten. Spinnewyn leidde ook die operatie.
In de jaren '80 baatte hij het Brugse café 'Rubenskelder' uit, waar veel VMO-leden kind aan huis waren. Het café gold als de stamkroeg van het Nationalistisch Jongstudentenverbond (NJSV) in Brugge. Spinnewyn zette de jeugdige voorzitter Philip Dewinter en zijn compaan Frank Vanhecke niet alleen bier en zoutjes voor, hij ontfermde zich ook over hun politieke vorming.
Wapensmokkel
Spinnewyn was ook wel eens aan de andere kant van de tapkast te vinden. In het Vlaams Blok-café De Gezelle in Roeselare bemiddelde hij op 12 maart 1994 bij een illegale wapenverkoop. De geweren, afkomstig uit Bosnië, waren bestemd voor de Afrikaner Weerstandsbeweging, een Zuid-Afrikaanse terreurgroep die de blanke overheersing in dat land gewapenderhand wilde herstellen. Het illegale arsenaal en twee Duitse ex-militairen die Spinnewyn uit Bosnië had laten overkomen, moesten die klus helpen klaren. Het duo was Spinnewyn vanuit Duitsland komen bezoeken in een auto volgestouwd met geweren, springstof en munitie.
Ruim een jaar later, op 24 november 1995, werd hij in Memmingen in de Duitse deelstaat Beieren, gearresteerd op verdenking van wapensmokkel en en het ronselen van huurlingen. Spinnewyn was in Duitsland om te getuigen in een moordzaak tegen de twee Duitsers. Twee dagen later meldde het Vlaams Blok de pers dat Spinnewyn was vrijgelaten, volgens sommigen door procedurefouten in het Duitse onderzoek. Wat er ook van zij, Spinnewyn was na de opheffing van de VMO in 1984 niet bij de pakken blijven zitten. Dat bleek uit een huiszoeking die het parket van Kortrijk bij Spinnewyn thuis liet verrichten. De gerechtelijke politie trof er een long-rifle aan waarvoor Spinnewyn geen vergunning kon voorleggen.
Clan
Na decennia van 'buitenparlementaire actie' in een 'a-politieke' actiegroep heeft Spinnewyn op zijn oude dag het geloof in de partijpolitiek gevonden. En hij levert geen half werk. Met de ijver die een bekeerling betaamt, en met een wel erg letterlijke lezing van de Vlaams Belang-slogan 'Eigen volk eerst" in gedachten, sleept Spinnewyn zijn hele huishouden mee de politiek in.
Naast Roger dingen zondag ook de 48-jarige Willy Spinnewyn en de 37-jarige Tijl Spinnewyn naar een stek in de Zedelgemse gemeenteraad. Ook Dominiek Sneppe is kandidaat. Zij is de thuiswerkende vrouw van de Spinnewyn-clan, die op eenzelfde adres in Zedelgem woont. Twee andere Spinnewyns hebben het nest al lang verlaten. Zoon John Spinnewyn schopte het tot senator voor het VB en nam in Turnhout deel aan een raid van skinheads op de bezoekers van het jeugdhuis Wollewei. Zoon Patrick Spinnewyn haalde in 1994 de voorpagina's met het aftuigen van een Duitse cameraman. Zoon Jim, ook al een voormalige VMO'er, is steenkapper en woont aan de drukke Torhoutsesteenweg in deelgemeente Loppem. Hij is zondag geen kandidaat.
Lijsttrekker Pol Denys, geboren in Menen, is het enige gemeenteraadslid voor Vlaams Belang in Zedelgem. Ook lokaal voorzitter Arthur De Mesmaeker uit Overijse staat op de lijst.
Haatconcerten Het gezapige Zedelgem is goed op weg om een geliefkoosde pleisterplaats voor extreem rechts te worden. In de Bosserij, een gemeentelijk zalencomplex in deelgemeente Veldegem, vonden de afgelopen jaren regelmatig haatconcerten plaats van Blood & Honour en van Live & Loud, de concertpoot van skinheadkroeg De Kastelein. Ook op 10 juni 2006 was daar een dergelijk concert gepland, maar het bestuur van het centrum trok de toestemming in na het incident nabij de Kastelein in mei 2006.
In 2004 exposeerde Ivan De Smaele zijn portrettengallerij van Vlaams-nationalistische iconen in de plaatselijke openbare bibliotheek. Bij de opstelling staken een paar VB'ers een handje toe. Op de vernissage brak de schilder een lans voor de VMO en haalde hij met een warme nostalgie herinneringen op aan de acties waarbij hij zij aan zij met hen had "gestaan waar we moesten staan".
Het publiek kreeg er gratis de visie van de kunstenaar op het Vlaamse oorlogsverleden bovenop, aangevuld met enkele lectuurtips die volgens hem "het echte verhaal" van die donkere jaren vertelden. Daarbij noemde hij de kritische analyses van Johan Anthierens en Marc Reynebeau "vooringenomen" en de publicaties van de Oostfrontersvereniging Sint-Maartensfonds "een getrouwe weergave van de feiten". Prominent aanwezig in de gallerij en in de lofbetuigingen van de schilder: VMO-idool Cyriel Verschaeve.
POLL
Is het ethisch verantwoord om zo iemand op een verkiesbare lijst te zetten?
Je moet ingelogd zijn om te stemmen...
|
GroenePatrick
wzl-lid
Sinds 17/8/2005
T:7 -
R:146
|
15/10/2006 -
18:52u
| Quote
|
Ethiek in wikipedia (om effe de vraag te verduidelijken)
Ethiek of moraalwetenschap is de filosofie van het juiste handelen. Ethiek is niet alleen onderwerp van wijsgerige reflectie en theorievorming maar ook een belangrijk aspect van het dagelijks leven. Factoren als religie, sekse, maatschappelijke ontwikkelingen en cultuur zijn van invloed op de ontwikkeling van het ethisch perspectief van het individu. Dit individueel ethisch perspectief beïnvloedt vervolgens het oordelen en handelen van het individu. Deze handelingen en oordelen brengen bepaalde resultaten voor het individu en zijn omgeving, en hieruit kan het individu vervolgens bepaalde conclusies trekken over of zijn gedrag goed (ethisch verantwoord) was of niet. Ook zal hij commentaar krijgen uit zijn omgeving over het ethisch gehalte van zijn geobserveerd gedrag.
|
Humanatur
wzl-lid
Sinds 9/2/2005
T:12 -
R:1084
|
15/10/2006 -
21:22u
| Quote
|
uiteraard wordt hier nauwelijks/niet op gereageerd, aangezien dit volgens mij een duidelijk retorische vraag is. Uiteraard mag zo'n man niet opkomen
|
GroenePatrick
wzl-lid
Sinds 17/8/2005
T:7 -
R:146
|
15/10/2006 -
22:05u
| Quote
|
mjah, met het ene kleine verschil dat een retorische vraag gebaseerd is op iets wat gesugereerd wordt, en bij deze is dat niet zo (die man kwam wel degelijk op) wooow, diep lol zolang de boodschap maar overkomt
|
pisbloem
wzl-lid
Sinds 11/2/2004
T:4 -
R:533
|
15/10/2006 -
22:08u
| Quote
|
Dit vind ik geen topic waard ... Als je voor elke politieker die het niet waard is zich met politiek bezig te houden of het niet waard is het volk te vertegenwoordigen een topic gaat maken wordt ''freetime-Politiek'' ineens heel onoverzichtelijk vrees ik ... Wat had je nu verwacht, dat mensen hier komen roepen dat die man het volk kan/mag/moet vertegenwoordigen?
|
GroenePatrick
wzl-lid
Sinds 17/8/2005
T:7 -
R:146
|
15/10/2006 -
22:15u
| Quote
|
mjah, met het ene verschil dat het misschien wel waard is dat er bepaalde mensen dit weten, die misschien op personen stemmen waarvan ze niet weten wat erachter zit
|
dionysos
wzl-lid
Sinds 26/9/2004
T:9 -
R:501
|
16/10/2006 -
15:31u
| Quote
|
ik woon in Loppem (zedelgem) en ik heb er niet eens op gelet. Wist zelf niet dat wij ineens een toevluchtsoord waren? Best dat ik er niet op gestemt heb
Laatst aangepast door
dionysos
op 16/10/2006 15:47:22u
(1x aangepast)
|
GroenePatrick
wzl-lid
Sinds 17/8/2005
T:7 -
R:146
|
16/10/2006 -
20:14u
| Quote
|
dionysos schreef: ik woon in Loppem (zedelgem) en ik heb er niet eens op gelet. Wist zelf niet dat wij ineens een toevluchtsoord waren? Best dat ik er niet op gestemt heb
Zo meneer pisbloem, nog steeds van de mening dat dit een nutteloze topic is?
|
Lanox
wzl-lid
Sinds 9/8/2005
T:10 -
R:979
|
17/10/2006 -
11:34u
| Quote
|
Is het ethisch verantwoord om zo iemand op een verkiesbare lijst te zetten? Absoluut! Ik begrijp niet goed hoe je hier "nee" op zou kunnen antwoorden en jezelf nog altijd een voorstander van een democratie noemen. Ik denk dat de discussie zeer dicht aanleunt bij die van het bestaansrecht van die "pedofiele" partij in Nederland. Wie gaat er anders bepalen wie wel op een lijst mag gaan staan en wie niet. Ik denk dat op dit moment elke 18+ inwoner van België het recht heeft (en moet hebben) om zich verkiesbaar te stellen, tenzij hij een veroordeling door de rechtbank oploopt en uit zijn burgerrechten wordt gezet. Zo lang dit niet gebeurt mag die Spinnewyn van mij gerust op ne lijst staan. Iedereen moet voor zichzelf maar kunnen uitmaken of hij zo een figuur in een machtspositie wil hebben of niet.
|
Fisheke
wzl-lid
Sinds 19/5/2004
T:3 -
R:879
|
17/10/2006 -
18:01u
| Quote
|
Absoluut waar, iedereen in Belgie moet in theorie het recht hebben zich verkiesbaar te stellen. De vraag is echter of er partijen (grote nationale partijen die zogezegd toch een goed voorkomen vereisen) zijn om die mensen op hun lijst te zetten.
Het VB heeft blijkbaar geen bezwaren tegen de overtuigingen van deze mens? Ze geven hem immers een realistische kans op een bestuurspost. Kiezersbedrog? Dat is (weer) een serieuze smet op het blazoen van die partij..
|
GroenePatrick
wzl-lid
Sinds 17/8/2005
T:7 -
R:146
|
17/10/2006 -
18:21u
| Quote
|
Lanox schreef:
Is het ethisch verantwoord om zo iemand op een verkiesbare lijst te zetten? Absoluut! Ik begrijp niet goed hoe je hier "nee" op zou kunnen antwoorden en jezelf nog altijd een voorstander van een democratie noemen. Ik denk dat de discussie zeer dicht aanleunt bij die van het bestaansrecht van die "pedofiele" partij in Nederland. Wie gaat er anders bepalen wie wel op een lijst mag gaan staan en wie niet. Ik denk dat op dit moment elke 18+ inwoner van België het recht heeft (en moet hebben) om zich verkiesbaar te stellen, tenzij hij een veroordeling door de rechtbank oploopt en uit zijn burgerrechten wordt gezet. Zo lang dit niet gebeurt mag die Spinnewyn van mij gerust op ne lijst staan. Iedereen moet voor zichzelf maar kunnen uitmaken of hij zo een figuur in een machtspositie wil hebben of niet.
daarom heb ik dus het woord ethisch uitgelegd, in theorie kan dit natuurlijk, maar de vraag is nog steeds of het ethisch verantwoord is
|
guts and glory
wzl-lid
Sinds 18/6/2005
T:1 -
R:328
|
17/10/2006 -
18:29u
| Quote
|
Buiten beschouwing gelaten of hij zich verkiesbaar zou mogen stellen zijn er uiteindelijk 2 ethische vragen die zich opwerpen. Namelijk zoals al gezegd waarom is er een partij die toelaat dat zulke personen zich verkiesbaar stellen op hun lijst en zijn ze dan verplicht informatie over zijn verleden te verspreiden? Of leven we in een maatschappij waarbij zulke personen hun verkiesbaar kunnen en mogen stellen, een programma uitschrijven en dus hun verleden bijna kunnen ontvluchten? Of zou men op één of andere manier deze kennis moeten verspreiden? Het maakt nu niet uit of deze persoon van VB is of van een andere partij, dit zijn normale maatschappelijke vraagstukken.
|
Lanox
wzl-lid
Sinds 9/8/2005
T:10 -
R:979
|
17/10/2006 -
19:07u
| Quote
|
GroenePatrick schreef: daarom heb ik dus het woord ethisch uitgelegd, in theorie kan dit natuurlijk, maar de vraag is nog steeds of het ethisch verantwoord is
Ik vind dat het concept democratie rechtstreeks voortvloeit uit ethiek en blijf dus bij mijn standpunt: ethiek en democratie kan je niet van elkaar los koppelen.
|
GroenePatrick
wzl-lid
Sinds 17/8/2005
T:7 -
R:146
|
18/10/2006 -
15:07u
| Quote
|
Lanox schreef:
GroenePatrick schreef: daarom heb ik dus het woord ethisch uitgelegd, in theorie kan dit natuurlijk, maar de vraag is nog steeds of het ethisch verantwoord is
Ik vind dat het concept democratie rechtstreeks voortvloeit uit ethiek en blijf dus bij mijn standpunt: ethiek en democratie kan je niet van elkaar los koppelen.
Ik vind het best wel straf dat er zo wordt gesakkerd over democratie als het uitkomt, ene moment bestaat het niet meer, andere moment is het de ethiek hemzelve, en als het erop aan komt, is de vraag nog altijd niet deftig beantwoord 
Al geef ik Guts And Glory gelijk wanneer hij stelt dat het zelf niet uitmaakt of deze persoon voor het VB opkomt of voor een andere partij....
Laatst aangepast door
GroenePatrick
op 18/10/2006 15:32:17u
(1x aangepast)
|
ZeZermans
wzl-lid
Sinds 3/3/2006
T:0 -
R:160
|
25/10/2006 -
13:10u
| Quote
|
De vraag is wél beantwoord, alleen kreeg je niet het antwoord waarop je had gehoopt.
|
GroenePatrick
wzl-lid
Sinds 17/8/2005
T:7 -
R:146
|
25/10/2006 -
16:04u
| Quote
|
vraag: is het ethish verantwoord? antwoord: ethiek en politiek kan je niet van elkaar loskoppelen ... ik zie hier geen antwoord in hoor
|
Lanox
wzl-lid
Sinds 9/8/2005
T:10 -
R:979
|
25/10/2006 -
16:15u
| Quote
|
GroenePatrick schreef: vraag: is het ethish verantwoord? antwoord: ethiek en politiek kan je niet van elkaar loskoppelen ... ik zie hier geen antwoord in hoor Lees het eerste woord van mijne eerste reply nog eens.
|
ZeZermans
wzl-lid
Sinds 3/3/2006
T:0 -
R:160
|
25/10/2006 -
16:16u
| Quote
|
De vraag werd gewoon anders beantwoord: is het ethisch verantwoord om ons zo geroemde democratisch systeem aan te passen omwille van een ideologisch probleem bij een paar enkelingen. Deze vraag geeft impliciet het antwoord dat u niet wilde horen, namelijk dat het nog minder ethisch is om daarvoor de basis van onze democratie te verloochenen.
|
GroenePatrick
wzl-lid
Sinds 17/8/2005
T:7 -
R:146
|
25/10/2006 -
16:55u
| Quote
|
absoluut ni, de vraag was of het ethisch verantwoord was om zo iemand verkiesbaar te stellen.... los van onze wetgeving rond de democratie... want zoals ik al zei, mag die dat volgens die wetgeving wel, maar is het daarom ethisch verantwoord? en dan is een antwoord als 'ethiek en politiek staan niet van elkaar los' geen antwoord....
|
GroenePatrick
wzl-lid
Sinds 17/8/2005
T:7 -
R:146
|
25/10/2006 -
16:57u
| Quote
|
absoluut ni, de vraag was of het ethisch verantwoord was om zo iemand verkiesbaar te stellen.... los van onze wetgeving rond de democratie... want zoals ik al zei, mag die dat volgens die wetgeving wel, maar is het daarom ethisch verantwoord? en dan is een antwoord als 'ethiek en politiek staan niet van elkaar los' geen antwoord.... want dan kun je ook vragen... (stel dat Dutroux recht zou hebben op vervroegde vrijlating) of het ethisch verantwoord is dat Dutroux vrijkomt.... en dan is het antwoord 'ethiek en gerecht zijn niet van elkaar los te koppelen' absoluut geen antwoord....
|
GroenePatrick
wzl-lid
Sinds 17/8/2005
T:7 -
R:146
|
25/10/2006 -
16:58u
| Quote
|
oei, da die hier efkes raar
|